Przebranżowienie, czyli zmiana zawodu – jak się przebranżowić?
22.11.2022

Przebranżowienie, czyli zmiana zawodu – jak się przebranżowić?

Pracujesz w jednym miejscu już 20 lat? Czujesz zmęczenie, znużenie i frustrację po powrocie z pracy? Prace nie daje Ci takiej satysfakcji jak na początku i masz poczucie, że stoisz w miejscu? A może czujesz wypalenie zawodowe? Jeśli chociażby na jedno z tych pytań odpowiedź jest twierdząca, to znak, że czas na przebranżowienie.

Czym jest przebranżowienie? – definicja

Przebranżowienie to, innymi słowy, zmiana zawodu. Inaczej nazywane także przekwalifikowaniem, ponieważ polega na nabyciu nowych umiejętności i kompetencji z innej branży czy specjalizacji, po to, by znaleźć zatrudnienie w innej profesji. Bardzo często związane jest ze zmianą zapotrzebowania na rynku pracy, poprzez co dana osoba musi zdecydować się na zmianę swojego dotychczasowego zawodu. Jednak do tego procesu potrzebna jest determinacja i chęć zmiany, ponieważ nie jest to łatwe i proste. Dzięki temu wypalenie zawodowe można przekuć w zdobycie mnóstwo inspirujących doświadczeń, dużą dawkę nowej wiedzy a na końcu satysfakcji z osiągniętego celu.

Kiedy zdecydować się na zmianę zawodu?

Zmiana zawodu z pewnością nie jest łatwą decyzją do podjęcia, ale oto 10 powodów oznaczających, że potrzebne jest przebranżowienie:

 1. Brak satysfakcji z wykonywanej pracy.
 2. Ciągłe poczucie zmęczenia, znużenia i frustracji w pracy.
 3. Wypalenie zawodowe oraz brak chęci rozwoju.
 4. Poczucie niedocenienia czy to ze strony współpracowników, ale też przełożonych.
 5. Każdy dzień w pracy wzbudza negatywne emocje.
 6. Brak zaangażowanie w wykonywaną pracę, a każde nowe zadanie powoduje irytację
  i stres.
 7. Twoje zarobki nie są na tyle satysfakcjonujące, a nie ma żadnej perspektywy ich podwyższenia
 8. Zazdrościsz innym lepszych warunków pracy, przez co stajesz się niemiły i cyniczny
  w stosunku do swoich współpracowników.
 9. Nie masz pewności siebie i nie lubisz rozmów o swojej pracy.
 10. Masz wrażenie, że marnujesz talent i nic pozytywnego Cię już nie czeka.

Jeśli faktycznie praca jest dla Ciebie źródłem stresu, frustracji i niezadowolenia, warto poważnie pomyśleć o zmianie pracy, a gdyby to nie przyniosło żadnych efektów, to wtedy o zmianie zawodu. Jak się przebranżowić? W dalszej części podpowiemy, jak to zrobić.

Jaką branżę wybrać przy przebranżowieniu?

Rynek pracy jest bardzo dynamiczny, chociażby ze względu na efekty pandemiczne. Przed podjęciem decyzji o zmianie zawodu należy przeanalizować zapotrzebowanie rynku pracy, a także warto przejrzeć listę tzw. zawodów z przyszłością. Od wielu lat branżą, w której zawsze jest zapotrzebowanie to branża IT. Zawód programisty to zdecydowanie faworyt wśród zmiany zawodów, chociażby z powodu wysokich zarobków, możliwości pracy zdalnej, a także stabilności zatrudnienia. Co ciekawe osoby zmieniające zawód coraz częściej wybierają także zawód influencera, fizjoterapeuty czy dietetyka. Jednak zauważalny jest także deficyt robotników i pracowników fizycznych, tj. ślusarze, operatorzy maszyn czy też monterzy.

Pewnie wiele z tych zawodów nie kojarzy się z zawodami przyszłości, ale może warto również porównać i zobaczyć jak kształtuje się aktualny rynek pracy, bo wtedy zapotrzebowanie na dane zawody jest bardziej prawdopodobne.

Jak się przebranżowić?

W przebranżowieniu ważne jest, aby nie podejmować pochopnie decyzji. Na początku warto usiąść i na spokojnie przeanalizować swoją sytuację zawodową – wypisać wszystkie plusy i minusy dotychczasowej pracy, co  było dobre, co warto zmienić – to pomoże w określeniu, w jakim kierunki warto podążać podczas zmiany zawodu, a także rozjaśni odpowiedź na pytanie, czego chcę i oczekuję od przebranżowienia.

Ponadto warto pomyśleć o swoich mocnych i słabych stronach. Czy Twoją mocną stroną jest praca pod presją czasu? A może przeciwnie, wolisz skupić się na analizowaniu i potrzebujesz spokoju? Czy jesteś typem pracownika lubiącym pracę w zespole, czy raczej jest to Twoją kulą u nogi? Takie i inne rzeczy warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zmianie zawodu. Pamiętaj, że mocne i słabe strony pozwolą na jak najlepsze dopasowanie rodzaju pracy to Twojego charakteru, dzięki czemu będzie to praca, która pozwoli Ci na osiągnięcie pełnej satysfakcji i zadowolenia.

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie jak się przebranżowić ważne jest także zastanowienie się nad swoimi potrzebami. Czyli innymi słowy – co chciałbym osiągnąć poprzez zmianę zawodu. Jakie są Twoje oczekiwania? Jak chciałbyś aby wyglądała Twoja praca? Jakie mają być zarobki? Odpowiedzi na takie pytania są istotne w celu zmiany na lepsze, tak aby przysłowiowo nie wpaść z deszczu pod rynnę i znowu nie tkwić we frustracji i niezadowoleniu z pracy.

Podczas zmiany branży czy zawodu warto przygotować sobie dobre CV oraz list motywacyjny. Dlatego przygotuj aktualne CV, postaw na dobre zdjęcie biznesowe, jak i na doświadczenie czy też przeprowadzone szkolenia, kursy. Pamiętaj, aby było ono spójne oraz przejrzyste. Przygotuj także list motywacyjny – podkreśl w nim swoje mocne strony i umiejętnie zaakcentuj doświadczenie czy też zdobyte kwalifikacje.

Postaw na rozwój – przebranżowienie przede wszystkim wiąże się z podniesieniem swoich nowych umiejętności. Zmiana zawodu to nie prosta rzecz, ważna jest determinacja w zdobyciu nowych kwalifikacji. Zastanów się i poszukaj takich szkoleń czy warsztatów, które pomogą Ci w zmianie zawodu i zarazem podwyższą Twoje umiejętności. Chęć rozwoju to połowa sukcesu.

Zmiana zawodu po 40 – czy warto? Jak to zrobić?

Wiele osób po 40-stce zastanawia się jak się przebranżowić? Wiek to tylko liczba i nie powinien być ograniczeniem. Jeśli czujesz wypalenie zawodowe i po x-latach w jednej pracy jedyne co odczuwasz to zmęczenie, stres, frustracja, to znak, że zdecydowanie warto rozważyć opcję zmiany zawodu. Zmiana zawodu po 40? Wiadomo, że nie będzie to proste, ale jeśli są chęci, to wszystko da się zrobić. Ważne jest, aby docenić już swoje obecne doświadczenie, przez co pokażesz, że jesteś bardzo wartościowym pracownikiem. Chwalenie się swoimi dotychczasowymi osiągnięciami przed nowym pracodawcą może pokazać jak potrzebny będziesz w nowej branży, ponieważ możesz zaproponować ciekawe rozwiązania w nowym zawodzie.  Jednak warto przy tym być otwartym i chętnym do nauki oraz przyswajania nowych umiejętności czy wiedzy.

Podsumowując, przebranżowienie jest wyzwaniem, które wymaga od Ciebie dużo chęci oraz zaangażowania. Wiek nie powinien być żadnym ograniczeniem, ale przy zmianie zawodu istotne jest dobre przygotowania, a także zdobycie dodatkowych, nowych umiejętności czy kwalifikacji. Warto prześledzić oferty uczelni, ponieważ dają możliwość kształcenia zarówno publicznego, jak i prywatnego w trybie dziennym czy zaocznym, np. studia podyplomowe, szkolenia, kursy. Pozwoli to na zdobycie nowych kwalifikacji w nowej branży.

Osoby otwarte na nowe wyzwania zawodowe zapraszamy do zapoznania się z ofertami agencji pośrednictwa pracy za granicą Workafford. Dzięki nam łatwiej zmienisz pracę lub rozpoczniesz karierę w zupełnie nowej branży!

Array
(
  [pl] => Array
    (
      [code] => pl
      [id] => 40
      [native_name] => polski
      [major] => 0
      [active] => 1
      [default_locale] => pl_PL
      [encode_url] => 0
      [tag] => pl
      [missing] => 0
      [translated_name] => polski
      [url] => https://workafford.pl/przebranzowienie/
      [country_flag_url] => https://workafford.pl/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/res/flags/pl.png
      [language_code] => pl
    )

  [en] => Array
    (
      [code] => en
      [id] => 1
      [native_name] => English
      [major] => 1
      [active] => 0
      [default_locale] => en_US
      [encode_url] => 0
      [tag] => en
      [missing] => 1
      [translated_name] => angielski
      [url] => https://workafford.com
      [country_flag_url] => https://workafford.pl/wp-content/uploads/flags/us.png
      [language_code] => en
    )

  [uk] => Array
    (
      [code] => uk
      [id] => 54
      [native_name] => Ukrainian
      [major] => 0
      [active] => 0
      [default_locale] => uk_UA
      [encode_url] => 0
      [tag] => uk
      [missing] => 1
      [translated_name] => ukraiński
      [url] => https://workafford.com.ua
      [country_flag_url] => https://workafford.pl/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/res/flags/uk.png
      [language_code] => uk
    )

)
Choose languge