Zatrudnianie pracowników w czasach pandemii
Pandemia spowodowana dynamicznym rozwojem choroby COVID-19 zupełnie przekształciła rynek zatrudnienia, zmieniając między innymi sposób pełnienia obowiązków przez pracowników, a także wpłynęła na formy procesu rekrutacyjnego. Pracodawcy z całego świata starają się realizować swoje cele inwestycyjne również w tych trudnych czasach, dostosowując swoją ofertę do aktualnych realiów. Zatrudnienie podczas koronawirusa zmieniło swoją charakterystykę, dlatego obecnie pracodawcy działający na każdym szczeblu gospodarki decydują się na skorzystanie z ofert agencji pracy, które doskonale znają aktualną sytuację i potrafią zmienić ją na korzyść przedsiębiorstwa. Warto także zapoznać się z wprowadzonymi obostrzeniami w miejscu pracy.
- 1 Pandemia COVID-19 – ogólne informacje
- 2 Jak bardzo pandemia dotknęła światową gospodarkę?
- 3 Jak wygląda proces zatrudnienia w czasach koronawirusa?
- 4 Koronawirus a rozmowa kwalifikacyjna – nowoczesne rozwiązania w czasie pandemii
- 5 Obostrzenia w miejscu pracy – higiena i bezpieczeństwo przede wszystkim
- 6 Agencja pracy jako odpowiedź na problem zatrudnienia nowego pracownika
Pandemia COVID-19 – ogólne informacje
Pandemię COVID-19 wywołał wirus SARS-CoV-2. Został on zdiagnozowany po raz pierwszy w chińskim mieście Wuhan leżącym w prowincji Hubei, który stał się stolicą choroby zbierającej śmiertelne żniwo aż do tej pory. Za pierwotnego nosiciela naukowcy uznali zwierzęta. Wirus przenosi się drogą kropelkową i uchodzi za bardzo zaraźliwy, wywołując po zaatakowaniu organizmu dużą dysfunkcję układu oddechowego. Może wywoływać ciężkie zapalenie płuc oraz ostrą niewydolność oddechową, co w wielu przypadkach oznacza leczenie jedynie za pomocą wentylacji mechanicznej. Wirus atakuje wszystkie grupy populacji, lecz jest śmiertelny głównie wśród osób starszych oraz z niższą odpornością.
Jak bardzo pandemia dotknęła światową gospodarkę?
Obostrzenia w pracy spowodowane przez COVID oddziałują na funkcjonowanie całej gospodarki światowej, odciskając piętno na wszelkich gałęziach rynku oraz przemysłu w sposób bezpośredni i pośredni. Kryzys wywołany brakiem półfabrykatów, surowców i gotowych wyrobów oraz przestoje w łańcuchu dostaw sprawiło, że skutki gospodarcze pandemii będziemy odczuwać przez wiele lat po jej wygaśnięciu. Duże problemy finansowe przedsiębiorstw odbiły się także na jakości zatrudnienia, które odczuwają pracownicy z całego świata, skarżąc się na rozmaite kłopoty na polu pracodawca–pracownik. Nie można również zapomnieć o poniesionych wydatkach. Firmy wskutek obostrzeń w pracy przez COVID-19 musiały dokonać kosztownej modernizacji swoich lokali i obiektów, zapewniając nieograniczony dostęp do antybakteryjnych środków higieny czy do ochrony twarzy pracownika na cały czas jego obecności w miejscu pracy. To jednak wierzchołek góry lodowej. Pośrednie skutki koronawirusa odczuwają także branże, które hipotetycznie nie miały z nim zbyt wiele wspólnego. Przestoje w łańcuchu dostaw podzespołów elektronicznych spowolniły między innymi pracę największych producentów motoryzacyjnych czy właśnie elektronicznych.
Jak wygląda proces zatrudnienia w czasach koronawirusa?
Wedle wielu badań zatrudnienie w trakcie koronawirusa znacząco się zmieniło w stosunku do czasu sprzed pandemii. Większość zatrudnionych zmuszonych do zmiany warunków pracy, zwykle wiążących się z obniżeniem pensji, odczuwa duży strach spowodowany brakiem korzystnych perspektyw zawodowych, a także obawy przed nagłym zwolnieniem. Każde przedsiębiorstwo poszukujące możliwości zmniejszenia bieżących kosztów działalności redukuje etaty, bardzo często na masową skalę, wskutek czego pracownicy tracą zatrudnienie, a firma możliwości produkcyjne.
Wprowadzone przez COVID-19 obostrzenia w miejscu pracy wiążą się z poniesieniem przez przedsiębiorstwa dużych kosztów na ich przystosowanie do obecnych warunków. Stały dostęp do wyspecjalizowanych środków czystości i wiele innych wymogów prawnych sprawia, że pracodawcy decydują się na przeniesienie części zatrudnionych na pracę zdalną, którą mogą wykonywać ze swojego domu bez żadnych przeszkód. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad.
Pracownicy przeważnie nie dysponują odpowiednią ilością miejsca we własnym domu lub mieszkaniu, dlatego dla nich wydzielenie dodatkowego pokoju bądź przestrzeni na pełnienie służbowych obowiązków jest w zasadzie niemożliwe. Szczególnie duży kłopot mają rodzice, którzy muszą dzielić lokum ze swoimi dziećmi, a także osoby mieszkające we współdzielonych mieszkaniach lub domach. Zdalne zatrudnienie w czasie koronawirusa wywołuje również dodatkowe, zupełnie niespodziewane koszty stałe dla pracownika. Większe zużycie energii elektrycznej oraz wody sprawia, że dla wielu osób praca z domu nie przynosi żadnych korzyści lub wyłącznie same wady, na przykład zmniejszenie produktywności czy trudności z kreatywnym myśleniem i rozwiązywaniem skomplikowanych problemów wymagających dużego skupienia.
Koronawirus a rozmowa kwalifikacyjna – nowoczesne rozwiązania w czasie pandemii
Wiele firm realizujących zatrudnienie w czasie koronawirusa również boryka się z dodatkowymi problemami, których część rozwiązano poprzez realizowanie rozmowy kwalifikacyjnej przez internet. To ogromne ułatwienie dla większości osób, zarówno pracodawcy, jak i pracownika, gdyż w przeciwieństwie do samego zatrudnienia niesie za sobą wyłącznie realne korzyści. Warto wśród nich wymienić brak obaw o dalsze rozprzestrzenienie choroby mogące mieć miejsce podczas rozmowy twarzą w twarz oraz zmniejszony stres dla kandydata i rekrutera. Co więcej, istnieje także możliwość zupełnej zmiany sposobu prowadzenia rozmowy o pracę. Można poprosić przyszłego pracownika o nagranie filmu lub przygotowanie autoprezentacji, która zdecydowanie ułatwia wybranie właściwego pracownika przez osobę realizującą proces rekrutacyjny. Istnieje możliwość, że właśnie taki sposób stanie się niedługo standardową formą rozmowy o pracę. Obostrzenia w miejscu pracy spowodowane przez COVID-19 sprawiły, że poszukiwanie pracy stało się dla kandydatów znacznie łatwiejsze.
Obostrzenia w miejscu pracy – higiena i bezpieczeństwo przede wszystkim
Wśród najważniejszych obostrzeń w miejscu pracy podczas koronawirusa należy wymienić między innymi wymóg zachowania odpowiedniego dystansu, który w większości przypadków musi wynosić minimum 1,5 metra. Osoby znajdujące się w tej odległości od siebie są mniej narażone na zachorowania, co ma ogromne znaczenie w kwestii powstrzymania dalszego rozwoju pandemii. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to możliwe. Miejsca pracy o mniejszym metrażu mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiednio dużej przestrzeni, w której pomieszczą wszystkich pracowników. Nie można jednak zapomnieć o tym, że to zdrowie jest najważniejsze.
Obostrzenia w pracy biurowej obejmują także utrzymanie higieny w firmie i poza nią. Należy między innymi przecierać środkami do dezynfekcji miejsca takie jak klawiatury, myszki oraz biurka przed wyjściem z pracy, nie pomijając również klamek oraz innych powierzchni, z którymi mają styczność różne osoby. W wymaganiach dla pracodawców określono też zadbanie o jakość powietrza. Pomieszczenia pracownicze powinno się cyklicznie wietrzyć lub zdecydować się w nich na montaż klimatyzacji ułatwiającej dbanie o prawidłową jakość powietrza w obrębie całej firmy. To jednak kolejne koszty, na które nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić w czasach koronawirusa.
Agencja pracy jako odpowiedź na problem zatrudnienia nowego pracownika
Duży problem związany z obostrzeniami w pracy biurowej spowodował, że niewiele firm decyduje się na samodzielną realizację procesu rekrutacyjnego, gdyż wymaga to wydzielenia dodatkowej komórki HR lub zatrudnienia specjalisty. Agencje pracy zupełnie zmieniają postrzeganie tej sytuacji i sprawiają, że zatrudnienie pracowników, także Ukraińców, jest znacznie prostsze niż dotychczas. Agencje pracy tymczasowej zajmują się realizacją całego procesu rekrutacyjnego i przyjmowaniem osób ze wszystkich szczebli gospodarki, zapewniając duży wybór pracowników dostępnych na bieżąco.
Agencja pracy tymczasowej dba między innymi o uzyskanie od kandydatów niezbędnych informacji, w tym ich kwalifikacji oraz kompetencji. Jednak stanowi to największy problem dla firmy bez odpowiedniego doświadczenia w zakresie zatrudniania pracowników, ponieważ może się ona wtedy zdecydować na nieuczciwego kandydata, który pominął pewne kwestie podczas rozmowy.
Nie można także zapomnieć o tym, że pracownik z agencji pracy tymczasowej nie generuje tak dużych kosztów jak podczas zatrudnienia bezpośredniego. Jest to możliwe dzięki temu, że za przyjęcie pracownika odpowiada agencja pracy w Poznaniu lub innym mieście, dlatego to ona odpowiada za wszelkie wymogi formalne względem podatków czy wymogów regulowanych przez prawo pracy.