Lojalność pracownika – czym jest i co powinien zrobić pracodawca, by ją uzyskać?
Obowiązek lojalności pracownika wobec pracodawcy nakładają przepisy Kodeksu pracy oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Lojalność może być rozumiana szeroko i może być interpretowana na różne sposoby. Można uważać, że to obowiązek leżący tylko po stronie pracownika, ale warto zwrócić uwagę, że to kwestia, która spoczywa także na pracodawcy. Poniżej wyjaśniamy, czym jest lojalność pracownika i co powinien zrobić pracodawca, by ją uzyskać.
Lojalność pracownika wobec pracodawcy – co to oznacza?
Dawniej lojalność pracownika była rozumiana jako przywiązanie do organizacji. Jednak w dzisiejszych czasach polega w dużej mierze na polecaniu przez pracownika firmy, w której pracuje, wyrobów, usług, produktów, które ona oferuje. Ponadto, lojalność w kontekście etycznym oznacza także gotowość do zgłoszenia nieetycznych zachować czy działań szkodzących dobremu imieniu firmy. Co więcej, na lojalność pracownika wobec firmy składają się trzy kluczowe elementy: zaufanie, zaangażowanie i przyzwyczajenie. To także po stronie pracodawcy leży poniekąd obowiązek, aby tę lojalność pracownik chciał w sobie wytworzyć od samego początku i utrzymywać przez cały okres swojej pracy.
Korzyści dla pracodawcy z posiadania lojalnego pracownika
Lojalność pracownika wobec firmy – jakie może dać to korzyści dla pracodawcy? Po pierwsze takie osoby są zazwyczaj bardziej przywiązane do firmy i mniej chętne do zmiany pracy. Poprzez to można zdecydowanie ograniczyć nadmierną rotację i zwiększyć utrzymanie stabilności zatrudnienia. Dzięki temu efektem, a zarazem korzyścią jest wyższa jakość wykonywanych obowiązków przez pracownika. Jeśli pracodawca w odpowiedni sposób zadba o lojalność swojego pracownika, to taki pracownik może być swego rodzaju wizytówką Twojej firmy. Za każdym razem mogą pozytywnie wypowiadać się na temat marki, zachęcając innych do skorzystania z oferty akurat naszej firmy. Takie działania mają też swoje podłoże w tzw. employer brandingu firmy, poprzez co buduje pozytywny wizerunek firmy. Lojalność pracownika może również wspomóc rozwój Twojej firmy. Taki pracownik nie tylko patrzy na własny sukces, ale także działa tak, aby to cała organizacja prężnie się rozwijała. Ponadto, taki lojalny pracownik daje możliwość łatwiejszego wdrażania zmian w organizacji, przez co również usprawni to procesy. Co więcej, dobry wizerunek firmy oraz lojalność pracowników w pracy daje możliwość szybszego pozyskania specjalistów. Co za tym idzie, kiedy firma zatrudni nowego pracownika, lojalni pracownicy pomogą w onboardingu i skutecznie wdrożą nową osobę w organizacji. Wszystko to pozwoli na łatwiejsze osiągnięcie celów biznesowych.
Czym jest obowiązek lojalności pracownika wobec pracodawcy?
Obowiązek lojalności pracownika wobec pracodawcy nakładają przepisy Kodeksu pracy oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Lojalność w pracy można rozumieć jako ciążący na pracowniku obowiązek dbania o ogólnie pojęty interes swego pracodawcy, dobro firmy, jej wizerunek itp. Zgodnie z zasadami Kodeksu pracy oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, pracownik zobowiązany jest do zachowania tajemnicy:
- Informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę
- Informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa
- Tajemnicy określonej w innych przepisach.
Zatem lojalny pracownik powinien orientować się, która informacja stanowi tajemnicę pracodawcy. Jeśli wynikną jakieś problemy natury dowodowej, które utrudniałyby pociągnięcie pracownika do odpowiedzialności, wtedy warto wskazać pracownikowi regulamin pracy. To właśnie tam powinno być ustalone jakich wiadomości nie wolno ujawniać, ale też wykaz tych, do których nie powinien mieć dostępu. W regulaminie pracy można również znaleźć zasady dotyczące rekrutacji pracowników.
Lojalność pracowników – jak zwiększyć jej poziom?
Lojalność pracownika wobec firmy to cecha bardzo pożądana przez pracodawców. To właśnie lojalność przekłada się na relacje w grupie i wpływa na jakość wykonanych obowiązków. Innymi słowy jest to klucz do sukcesu przedsiębiorstwa. Jednak jak zwiększyć jej poziom?
- Zastanów się i zrozum, co naprawdę oznacza lojalność pracowników – dzięki temu zwiększenie lojalności osiągniesz poprzez natężenie pozytywnych i zmniejszenie negatywnych skojarzeń, które pracownicy czują, będąc związani z obecnym pracodawcą.
- Zatrudniaj więcej ludzi z polecenia – ustanowienie programu poleceń pracowniczych zagwarantuje Ci lojalność, ale też stabilną relację z nimi. Dzięki temu będą też mieli dodatkową zachętę, aby polecić swoich znajomych czy rodzinę.
- Pozbądź się niepotrzebnej niepewności – warto pomyśleć i uczynić pracę bardziej przewidywalną, po prostu zapewniając pracownikom dostęp do informacji oraz ostrzegając ich o nadchodzących zmianach.
- Dbaj o swoją markę – pracownicy chcą być dumni ze swojej pozycji i z miejsca pracy. Warto wykreować pozytywny wizerunek firmy, np. poprzez działania employer brandingowe, tak aby łatwiej utrzymać pracowników, ale też przyciągnąć nowych.
Podsumowując, lojalność pracownika to bardzo istotna kwestia. Posiadanie lojalnego pracownika może przynieść pracodawcy wiele korzyści. Jednak budowanie tej lojalności to proces, który leży także po stronie pracodawcy, a dzięki temu zostanie podtrzymany pozytywny wizerunek firmy.