Program poleceń pracowników – czym jest i jakie są korzyści?
24.02.2023

Program poleceń pracowników – czym jest i jakie są korzyści?

5/5 (1)

Ze względu na to, że rynek pracy zmienił się z rynku pracodawcy na rynek pracownika, a co za tym idzie, jest więcej ofert pracy niż aplikujących na nie osoby, działy rekrutacyjne sięgają po nowsze metody. Już teraz samo wystawienie ogłoszenia nie wystarczy, więc tworzony jest program poleceń pracowników. Co to jest program poleceń pracowniczych? Jakie są jego korzyści i wady? Jak go wdrożyć w firmie?

A może leasing pracownika?

Program poleceń pracowniczych – co to jest?

Program poleceń pracowników to nic innego jak metoda, za pomocą której poszukuje się i zdobywa nowych pracowników poprzez rekomendację aktualnych. To przecież obecni pracownicy stanowią najlepsze źródło wiedzy o wartościach i atmosferze firmy. Dzięki systemie poleceń pracowniczych, stają się oni poniekąd ambasadorami marki pracodawcy i pomagają w zdobyciu odpowiednich kandydatów. W zamian za polecenie osoby te są nagradzane (np. w postaci nagrody pieniężnej, premii lub innych pozapłacowych benefitach), co w efekcie przynosi obopólne korzyści. Z takiego programu korzysta już co raz więcej firm, ponieważ jest to nie tylko skuteczny proces rekrutacyjny, ale także istotny element działań employer brandingowych. Właśnie taki program pozwala na zbudowanie i wzmocnienie marki pracodawcy, w dodatku niskim kosztem niż inne kampanie.

Korzyści wynikające z programu poleceń pracowników

Szybszy proces rekrutacji

Jak wiadomo proces rekrutacyjny może potrwać kilka dni, ale zdarza się, że nawet kilka tygodni. Dzięki programowi poleceń pracowniczych proces ten może się znacznie skrócić oraz pozwoli on także na dotarcie do najlepszych osób, które będą odpowiednie na dane stanowisko pracy.

Obniżenie kosztów

Jak to możliwe, że skoro i tak dawana jest premia za polecenie pracownika, a koszty nadal maleją? Powód jest prosty – rekruterzy i osoby zaangażowane w proces rekrutacji poświęcają zdecydowanie mniej czasu na ten proces. Ponadto pomijamy koszty publikacji na portalach ofert pracy, czy nawet rezygnujemy ze współpracy z agencjami zatrudnienia.

Dobranie pracownika do firmy

Kandydat z polecenia będzie znał już osobę, która pracuje w danej firmie. Zna zatem, jak wygląda firma, jakie panują w niej zasady, jakie są oczekiwania, więc zdecydowanie łatwiej jest dopasować mu danego kandydata na potrzebne stanowisko. Dodatkowo, znajoma osoba obok to łatwiejsze i szybsze poznanie całego zespołu.

Większe zaangażowanie pracowników

Poprzez program poleceń pracowników pracownik czuje, że może zaangażować się w rozwój firmy. Takie odczucie może spowodować wzmocnienie oraz realny wpływ na działania firmy, co przełoży się na większe zaangażowanie oraz motywację.

Większa świadomość marki pracodawcy

Przez to, że pracownicy polecają daną ofertę pracy, zwiększa to zainteresowanie zmianą firmy u potencjalnych kandydatów. Dzięki temu w świat idą pozytywne informacje o Twojej firmie, co przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku.

Wady programu poleceń pracowniczych

Polecany kandydat nie musi być kompetentny

Jedną z największych wad może być to, że polecani kandydaci mogą być spokrewnieni lub zaprzyjaźnieni z naszym pracownikiem. Poprzez to mogą (ale oczywiście nie muszą) przykładać mniejszą wagę do kompetencji polecanego kandydata. Jednak prosto jest to zweryfikować poprzez przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej, ale niestety czas poświęcony na to pójdzie na marne.

Ryzyko braku porozumienia

Może istnieć także ryzyko (ale raczej niewielkie), iż polecony pracownik wraz z pracodawcą nie porozumieją się i trzeba będzie się rozstać w nieprzyjemnej atmosferze. Efekt może być taki, że osoba, która poleciła tego pracownika, również może chcieć opuścić firmę. W rezultacie firma może stracić dwóch specjalistów.

Jak wdrożyć w firmie system poleceń pracowniczych?

Gdy w firmie pojawiają się jakieś zmiany, a w szczególności te bezpośrednio związane z pracownikami, istotna jest odpowiednia komunikacja. Takiej komunikacji będzie właśnie wymagał program poleceń pracowniczych. Po pierwsze warto wcześniej zaplanować taką informację, aby była ona jak najbardziej klarowna i przejrzysta. Pamiętaj, że ważnym elementem jest nie tylko sam język komunikacji, ale także kanał (np. e-mail, sms, platforma do komunikacji, pomieszczenie w biurze), jak również forma (wiadomość, video, plakat, ulotka, spotkania). Ustal także częstotliwość komunikatów, tak aby co jakiś czas przypominać o programie rekomendacji pracowników oraz o nowo pojawiających się ofertach. Najlepiej zaplanować spotkanie z działem marketingu i PR oraz z managerami poszczególnych działów, tak, aby wspólnie ustalić najważniejsza zasady i założenia. Być może warto przeanalizować stosowane już do tej pory formy komunikacji, które się już sprawdziły w Twojej firmie i zastosować je również w tym przypadku.

Co więcej, musisz koniecznie pomyśleć o tym, aby program polecania pracowników był stworzony i dostosowany indywidualnie do charakteru Twojej firmy. Niech to będzie program szyty na miarę dla Was! Pozwoli to na lepsze i szybsze zapamiętanie, a także głębsze zakorzenienie w strukturach Twojej organizacji, a nawet może stanie się stałym benefitem firmy dla pracowników.

Najskuteczniejszą metodą na przedstawienie informacji dla pracowników są zdecydowanie cykliczne spotkania (w formie face-to-face lub online), ale też wiadomości e-mail ze specjalnie dostosowaną treścią, wewnętrzny newsletter, komunikaty za pośrednictwem managerów, plakaty lub ulotki w poszczególnych miejscach w firmie itp. Najważniejsze jest jednak, aby ta komunikacja o zasadach programu poleceń była jak najbardziej przejrzysta i czytelna dla wszystkich.

Najpopularniejsze zasady programu poleceń

Jeśli chcemy, aby program poleceń pracowniczych przyniósł jakiekolwiek efekty, należy zdecydowanie określić jego konkretne zasady.

Określenie celu programu

Warto określić, jaki jest cel programu, dlaczego w ogóle zdecydowaliśmy się go wprowadzić w naszej firmie. Pozwoli to na nie tylko stworzenie samego programu, ale też na późniejsze konkretne wyjaśnienie go pracowników w firmie. Jasno określony cel programu poleceń pracowniczych pozwoli na zbudowanie efektywnego jego działania w każdej kwestii.

Określenie wynagrodzenie dla pracownika

Określ także, jak będzie wyglądało wynagrodzenie dla pracownika. Być może najlepiej zrobić to, na takiej zasadzie, iż osoba polecająca dostanie nagrodę (w jakiekolwiek postaci by ona nie była) dopiero po upływie okresu próbnego lub po zatrudnieniu. Warto może także zdefiniować, jak wygląda samo polecenie, ale także wynagrodzenie. Pozwoli to na uniknięcie jakichkolwiek niejasności i niedomówień.

Zdefiniowanie programu poleceń

Warto zastanowić się też nad kryteriami, jakie musi spełnić polecany kandydat, ale też zdefiniować sam system programu poleceń. Dzięki temu unikniemy jakichkolwiek niedopowiedzeń i niezrozumienia. Będą to jasne i klarowne kryteria, które musi spełniać sama osoba, która poleca, ale także nowy polecony pracownik.

Dobór odpowiednich środków komunikacji

Zadbaj koniecznie o odpowiednio dobrane środki komunikacji programu poleceń pracowniczych. Dzięki temu przedstawienie go pracownikom w Twojej firmie będzie proste, łatwe i przyjemne, co wiąże się także z natychmiastową reakcją z ich strony, ponieważ będą widzieć od razu, jakie mogą mieć z tego tytułu korzyści.

Podsumowując, korzyści wynikające z wprowadzenia w firmie programu poleceń pracowniczych ponoszą wszyscy – od pracodawcy do pracownika, a nawet nowej osoby, która została polecona. Taki program zdecydowanie angażuje i pozwala na uczestniczenie w zbudowaniu sieci pracowników w firmie, buduje lojalność, a także powoduje wzrost zaangażowania u pracowników. Zastanów się, jak mógłby wyglądać taki system poleceń pracowników w Twojej firmie.

Array
(
  [pl] => Array
    (
      [code] => pl
      [id] => 40
      [native_name] => polski
      [major] => 0
      [active] => 1
      [default_locale] => pl_PL
      [encode_url] => 0
      [tag] => pl
      [missing] => 0
      [translated_name] => polski
      [url] => https://workafford.pl/program-polecen-pracownikow/
      [country_flag_url] => https://workafford.pl/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/res/flags/pl.png
      [language_code] => pl
    )

  [en] => Array
    (
      [code] => en
      [id] => 1
      [native_name] => English
      [major] => 1
      [active] => 0
      [default_locale] => en_US
      [encode_url] => 0
      [tag] => en
      [missing] => 1
      [translated_name] => angielski
      [url] => https://workafford.com
      [country_flag_url] => https://workafford.pl/wp-content/uploads/flags/us.png
      [language_code] => en
    )

  [uk] => Array
    (
      [code] => uk
      [id] => 54
      [native_name] => Ukrainian
      [major] => 0
      [active] => 0
      [default_locale] => uk_UA
      [encode_url] => 0
      [tag] => uk
      [missing] => 1
      [translated_name] => ukraiński
      [url] => https://workafford.com.ua
      [country_flag_url] => https://workafford.pl/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/res/flags/uk.png
      [language_code] => uk
    )

)
Choose languge