Jak działa agencja pracy tymczasowej?
Agencje pracy cieszą się rosnącą popularnością, jednak co zrobić, gdy pilnie poszukujesz pracownika krótkoterminowego? W takim przypadku najlepiej zwrócić się do agencji pracy tymczasowej, pośredniczącej w poszukiwaniu idealnego kandydata, który pomoże podczas wykonywania obowiązków tzw. sezonowych. Taka forma współpracy charakteryzuje się wieloma korzyściami zarówno dla pracodawcy, jak i jego pracowników. Dlatego w poniższym artykule przedstawimy, jak działa agencja pracy tymczasowej i co to jest, ile procent bierze i ile zarabia agencja pracy tymczasowej na pracowniku oraz jak założyć lub sprawdzić agencję pracy tymczasowej. Dowiesz się również, w jaki sposób agencja pracy tymczasowej pomoże Ci zatrudnić pracowników z Ukrainy.
- 1 Agencja pracy tymczasowej – co to jest i jak działa?
- 2 Ile procent bierze agencja pracy tymczasowej?
- 3 Ile zarabia agencja pracy tymczasowej na pracowniku?
- 4 Jak założyć agencję pracy tymczasowej?
- 5 Jak sprawdzić agencję pracy tymczasowej?
- 6 Agencja pracy tymczasowej a pracownicy z Ukrainy i ze Wschodu
Agencja pracy tymczasowej – co to jest i jak działa?
Co to jest agencja pracy tymczasowej? To specjalny podmiot, który jak wspomnieliśmy pełni funkcję pośrednika podczas całego procesu nawiązywania współpracy między pracodawcą a osobami gotowymi podjąć u niego pracę. W takim razie, jak działa agencja pracy tymczasowej? W pierwszej kolejności agencja pracy tymczasowej jest odpowiedzialna za znalezienie, a następnie przeprowadzenie procesu rekrutacji potencjalnych pracowników z równoczesnym uwzględnieniem potrzeb pracodawcy, który zgłosił się do niej z pomocą. Po pomyślnym zapoznaniu się z osobami, które wyraziły chęć podjęcia pracy, agencja pracy tymczasowej ma za zadanie oddelegować je do pracodawcy. W rzeczywistości jest ona realnym pracodawcą, patrząc z punktu prawnego, dlatego i w jej gestii leży również wypełnienie wszystkich niezbędnych formalności, takich jak:
- zawarcie umowy,
- wypłacenie wynagrodzenia,
- odprowadzenie składek ZUS,
- ogólna obsługa kadrowo-płacowa.
Ile procent bierze agencja pracy tymczasowej?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile procent bierze agencja pracy tymczasowej. Warto pamiętać, że każda agencja pracy tymczasowej podchodzi w sposób indywidualny do klienta, czyli pracodawcy chcącego podjąć z nią współpracę, a na samą marżę wpływa wiele czynników, uwarunkowanych m.in. tym, jak skomplikowany jest proces rekrutacji, czy ile czasu zostało poświęcone na poszukiwania, selekcję oraz wspomnianą rekrutację. Możemy jednak wyszczególnić pewne elementy, które ułatwią znalezienie odpowiedzi na pytanie – ile procent bierze agencja pracy tymczasowej? Agencja pracy tymczasowej obliczając marżę bierze pod uwagę m.in. opiekę konsultanta, która jest sprawowana nad pracownikami, obsługę administracyjno-płacowo-kadrową, koszty pozyskania kandydata oraz jego zatrudnienia i ewentualnie koszt pozyskania nowych pracowników, którzy są potrzebni w trybie pilnym. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się więcej na temat marży agencji pracy tymczasowej, z którą planujesz podjąć współpracę podczas spotkania, poinformuj jej pracownika, na jakie stanowisko szukasz kandydata, gdzie będzie wykonywana owa praca, ile posiadasz aktualnie wakatów oraz ogólne warunki, na których podstawie chcesz zatrudnić pracowników.
Ile zarabia agencja pracy tymczasowej na pracowniku?
Wielu potencjalnych kandydatów na pracownika wychodzi z założenia, że agencja pracy tymczasowej pobiera pewną kwotę z wynagrodzenia. Sprawia to, że stawka za ich pracę jest zdecydowanie mniejsza, aniżeli w rzeczywistości powinna wynosić lub jaką otrzymują osoby zatrudnione w tejże firmie, na tym samym stanowisku, jednak bez pośrednictwa agencji pracy tymczasowej. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, więc ile naprawdę zarabia agencja pracy tymczasowej na pracowniku? Otóż wynagrodzenie potencjalnego kandydata na pracownika jest omawiane z klientem agencji jeszcze przed ostateczną wyceną za świadczone usługi, które uwzględniają również marżę. Dlatego stwierdzenie, że zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej może przyczynić się do znacznego obniżenia wynagrodzenia, jest mitem.
Jak założyć agencję pracy tymczasowej?
Zastanawiasz się, jak założyć agencję pracy tymczasowej? Wbrew pozorom jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać. Zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 roku o prawie przedsiębiorców, aby rozpocząć prowadzenie agencji pracy tymczasowej, należy wpisać działalność do rejestru podmiotów prowadzących agencję zatrudnienia. Agencja pracy tymczasowej może zostać zarejestrowana jako działalność gospodarcza pod każdą postacią, z wyjątkiem spółki partnerskiej. Oznacza to bowiem, że może przyjmować ona postać jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z o.o. lub akcyjnej. Ponadto osoba zakładająca ową agencję nie może mieć żadnych zaległości podatkowych oraz z tytułu składek ZUS, nie może być karana za przestępstwa lub wykroczenia, dotyczące działalności w obszarze rynku pracy, a także nie może być podmiotem, wobec którego toczy się otwarta procedura likwidacyjna lub zgłoszono jego upadłość.
Jak sprawdzić agencję pracy tymczasowej?
Przed podjęciem współpracy z wybraną agencją pracy tymczasowej, należy sprawdzić, czy działa ona w pełni legalnie w celu uniknięcia problemów oraz przykrych sytuacji. Jak sprawdzić agencję pracy tymczasowej? Najlepiej zweryfikować, czy dane przedsiębiorstwo znajduje się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia i posiada stosowny certyfikat, potwierdzający terminowe opłacanie składek ZUS, podatków, niekaralność i brak ogłoszenia upadłości. Dodatkowo można zapoznać się z opiniami zamieszczonymi w internecie na temat danej firmy. Najlepiej zdecydować się na współpracę z agencją, która ma nienaganną renomę i wieloletnie doświadczenie na polskim rynku.
Agencja pracy tymczasowej a pracownicy z Ukrainy i ze Wschodu
W Polsce agencja pracy tymczasowej może zatrudnić pracowników z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, Mołdawii oraz Armenii bez zdobycia stosownego dokumentu, zezwalającego na pracę. Na etapie rekrutacji niezbędne jest określenie, na jakiej podstawie potencjalny pracownik przebywa w Polsce i czy ma prawo podjąć zatrudnienie. Jeśli jest to możliwe, to dodatkowym atutem jest fakt, że w Polsce możemy chwalić się uproszczoną procedurą legalizacji zatrudnienia, a co za tym idzie, obywatele 6 wyżej wymienionych państw ze wschodu mogą pracować na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy wydawanego przez Powiatowy Urząd Pracy, który jest zależny względem siedziby pracodawcy. Na podstawie tego dokumentu pracownicy z Ukrainy, jak i pozostałych państw wschodnich, mogą świadczyć pracę przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Ostatnim zadaniem agencji pracy tymczasowej jest skierowanie pracownika na badania i podpisanie z nim umowy, która będzie przygotowana w języku dla niego zrozumiałym. Dodatkowo należy pamiętać również o zapewnieniu mu podstawowych kwestii bytowych, takich jak zakwaterowanie, transport do pracy, czy badania lekarskie.