Korzyści płynące z leasingu pracowników
4.05.2020

Korzyści płynące z leasingu pracowników

5/5 (1)

Leasing pracowników jest rozwiązaniem coraz popularniejszym i wybieranym przez wielu pracodawców. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ leasing pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze przeznaczone m.in. na budowę działu HR, jak i później zatrudnienie osoby zajmującej się sprawami kadrowymi. Na czym dokładnie polega leasing pracowników?

Leasing pracowników, czyli?

Najprościej mówiąc, jest to oddelegowanie pracowników do pracy wykonywanej w siedzibie innego pracodawcy. Z takiej formy zatrudnienia najczęściej korzystają przedsiębiorcy, którzy poszukują dodatkowych rąk do pracy w sezonie zwiększonej produkcji czy też zbiorów, organizują zespół do pracy jednorazowej lub potrzebują sprawdzonych osób na zastępstwo. Nie ma też reguły co do kwalifikacji oraz doświadczenia osób będących częścią leasingu pracowniczego – mogą to być zarówno kandydaci z niewielkim doświadczeniem, jak i specjaliści, którzy są niezbędni w danym przedsiębiorstwie w celu wykonania konkretnego zadania. Leasing może objąć jedną osobę o wysokich kwalifikacjach, jak i zespół osób.

Kwestie formalne

Aby „wypożyczenie” pracownika mogło odbyć się legalnie, niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Należą do nich m.in. porozumienie zawarte między dwoma pracodawcami (w przypadku podjęcia współpracy z Workafford porozumienie takie zawierane jest między pracodawcą a naszą agencją). W takim porozumieniu należy określić wszelkie szczegóły i zasady pracy, którą będzie wykonywać pracownik/pracownicy. Mowa tu m.in. o rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanym stanowisku, czasie trwania przysługującego urlopu oraz wynagrodzeniu. Leasing jest bardzo korzystny z punktu widzenia przedsiębiorstwa, które poszukuje pracowników np. do pracy tymczasowej. Nie trzeba wtedy wiązać się z pracownikiem na stałe, a wszelkie formalności w przypadku współpracy z naszą firmą załatwiamy za pracodawcę. Do niego należy jedynie uiszczenie stosownej opłaty za „wypożyczenie” pracownika.

Korzyści – co zyskuje pracodawca?

Pracodawca jest największym beneficjentem korzyści płynących z leasingu pracowników. Dzięki zdecydowaniu się na takie rozwiązanie znacznie obniża stałe koszty pracy. Ponadto, nie musi przez cały rok dysponować rozbudowanym zespołem – leasing pozwala mu na zatrudnienie dodatkowych osób tylko na pewien czas i jednocześnie taką politykę kadrową, która odpowiada aktualnemu zapotrzebowaniu firmy oraz intensywności jej pracy. Umożliwia także szybkie uzupełnienie luki na danym miejscu pracy w przypadku nieobecności pracownika/pracowników oraz przeciwdziałanie nadwyżce zatrudnienia, a tym samym wiążącym się z nią kosztom. Należy jednak wziąć pod uwagę, że leasing to również duża rotacja pracowników, co może mieć wpływ na relacje międzyludzkie, ale też poziom wykonywanej przez wynajęte osoby pracy. Warto jednak dodać, że leasing jest dobrym rozwiązaniem dla wielu osób, zwłaszcza tych, które stoją u progu swojej kariery zawodowej, są mobilne i chętne do zdobywania nowych doświadczeń. Jest również dużą szansą na rozwój dla wysokiej klasy specjalistów, którzy mają możliwość pracy przy wielu zróżnicowanych projektach. 

Leasing pracowników w praktyce

Leasingiem pracowników zajmuje się coraz więcej agencji pośrednictwa pracy, takich jak Workafford. Jak się okazuje, nawiązanie współpracy w zakresie leasingu pracowniczego właśnie z taką agencją, jest niezwykle opłacalne. Dlaczego?

Po pierwsze, pracodawca nie musi zajmować się skomplikowanymi formalnościami, a także podpisywać umów bezpośrednio z osobą zatrudnioną. To po stronie agencji, w której zatrudniony jest „wynajmowany” pracownik, leży dopełnienie wszelkich formalności, nawiązanie stosunku pracy z pracownikiem, naliczanie wynagrodzenia, odprowadzanie podatków, ale i często dodatkowe szkolenia. Po drugie, tego rodzaju agencje zajmują się również samą rekrutacją pracowników i wyłonieniem najlepszych kandydatów do danej pracy – stąd pracodawca może mieć pewność, że przedstawieni mu do pracy kandydaci będą odpowiednio doświadczeni i przeszkoleni. Po trzecie, pracodawca nie musi tworzyć osobnej komórki zajmującej się rekrutacją odpowiednich osób i tym samym tracić cenny czas na osobistą rekrutację.

Z kolei pracownik, który decyduje się na nawiązanie współpracy z agencją pośrednictwa pracy, może mieć gwarancję przysługujących mu świadczeń. Osoby takie czują się również bezpiecznie, będąc „pod skrzydłami” agencji, która czuwa nad dopełnieniem wszelkich formalności związanych ze zmianą miejsca zatrudnienia i deleguje je do odpowiadających ich kompetencjom i zainteresowaniu zajęć.

Array
(
  [pl] => Array
    (
      [code] => pl
      [id] => 40
      [native_name] => polski
      [major] => 0
      [active] => 1
      [default_locale] => pl_PL
      [encode_url] => 0
      [tag] => pl
      [missing] => 0
      [translated_name] => polski
      [url] => https://workafford.pl/korzysci-plynace-z-leasingu-pracownikow/
      [country_flag_url] => https://workafford.pl/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/res/flags/pl.png
      [language_code] => pl
    )

  [en] => Array
    (
      [code] => en
      [id] => 1
      [native_name] => English
      [major] => 1
      [active] => 0
      [default_locale] => en_US
      [encode_url] => 0
      [tag] => en
      [missing] => 1
      [translated_name] => angielski
      [url] => https://workafford.com
      [country_flag_url] => https://workafford.pl/wp-content/uploads/flags/us.png
      [language_code] => en
    )

  [uk] => Array
    (
      [code] => uk
      [id] => 54
      [native_name] => Ukrainian
      [major] => 0
      [active] => 0
      [default_locale] => uk_UA
      [encode_url] => 0
      [tag] => uk
      [missing] => 1
      [translated_name] => ukraiński
      [url] => https://workafford.com.ua
      [country_flag_url] => https://workafford.pl/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/res/flags/uk.png
      [language_code] => uk
    )

)
Choose languge