Leasing pracowników – jak przebiega cały proces?
10.09.2021

Leasing pracowników – jak przebiega cały proces?

5/5 (1)

Leasing pracowniczy to rozwiązanie oferowane przez agencje pracy, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez powodu – dzięki niemu pracodawcy mogą szybko zatrudnić kompetentną osobę na konkretnym stanowisku, oszczędzając nie tylko czas, ale także pieniądze. Dodatkowo leasing pracowników to również możliwość rezygnacji z tworzenia działu HR w firmie. Czym tak właściwie jest, jakie ma zalety i jak przebiega cały proces? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy do lektury! 

Leasing pracowniczy – co to jest?

Na samym początku warto sprawdzić, na czym tak właściwie polega leasing pracowniczy. Co to jest? To po prostu usługa, która polega na wynajęciu pracownika zatrudnionego obecnie w innej firmie. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane przedsiębiorstwom, które potrzebują krótkotrwałego wsparcia w trakcie wymagającego projektu czy w sezonie związanym z większym zapotrzebowaniem produkcyjnym w firmie. Leasing pracowników sprawdzi się równie znakomicie w sytuacji, gdy szukasz kogoś na zastępstwo, na przykład z powodu choroby czy dłuższego zwolnienia jednego ze specjalistów w Twoim przedsiębiorstwie.

Co istotne, rozwiązanie to nie ma żadnych ograniczeń pod względem kwalifikacji. Z usługi „wypożyczenia” pracowników mogą skorzystać pracodawcy, którzy szukają zarówno kandydatów z niewielkim doświadczeniem, jak i specjalistów w danej dziedzinie. Dodatkowo leasing pracowniczy nie musi dotyczyć tylko jednej osoby – firmy równie chętnie decydują się na zatrudnienie całego zespołu odpowiednio wykwalifikowanych osób.

Jakie zalety ma leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy niesie za sobą mnóstwo korzyści finansowych i biznesowych, dzięki czemu coraz więcej pracodawców decyduje się na skorzystanie właśnie z tego rozwiązania. Jakie ma ono zalety? Przede wszystkim możesz zredukować koszty, które w przeciwnym razie byłyby generowane przez dział HR i cały proces rekrutacyjny – od dodania ogłoszenia, przez rozmowy kwalifikacyjne, aż po wybór odpowiedniego pracownika. W parze z pieniędzmi idzie również zaoszczędzony czas, który Twoi pracownicy mogą przeznaczyć na inne, przynoszące dochód przedsiębiorstwu zadania.

Kolejną kwestią jest elastyczność, którą gwarantuje współpraca z agencją pracy. To Ty decydujesz, jakiego pracownika potrzebujesz i na jak długo będzie u Ciebie zatrudniony. Być może jest on potrzebny wyłącznie do jednego, wymagającego projektu lub chcesz, aby współpraca potrwała dłużej niż kilka tygodni. W efekcie możesz współpracować z agencją pracy tymczasowej na jasnych zasadach, dopasowując korzystanie z jej usług do aktualnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Nie bez znaczenia są również kwestie prawne. Z uwagi na to, że to agencja pracy tymczasowej zajmuje się wszystkimi formalnościami i zobowiązaniami związanymi z prawem pracy, Ty nie musisz się o nic martwić. Podobnie jest w sytuacji, gdy osoba, która trafiła do Twojej firmy w ramach leasingu pracowniczego, nie spełnia Twoich oczekiwań – większość umów pozwala na szybkie i całkowicie bezproblemowe zakończenie współpracy.

Na liście pozostałych zalet, którymi może pochwalić się coraz popularniejszy leasing pracowników, znalazł się brak konieczności wyliczania stażu pracy czy załatwiania formalności związanych z ochroną socjalną pracowników – tym i całą resztą zajmuje się agencja pracy tymczasowej.

Leasing pracowników – kilka słów o formalnościach

Aby móc skorzystać z usługi leasingu pracowniczego, konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Wszystko po to, aby chwilowe zatrudnienie było legalne, a pracodawca, podobnie jak i pracownik, był właściwie chroniony. Już teraz warto podkreślić, że jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy Workafford, to wszystkie niezbędne formalności zostają po naszej stronie – wystarczy podpisać odpowiednią umowę (porozumienie), a następnie uiścić opłatę za usługę i gotowe. Nie podpisujesz żadnych dokumentów bezpośrednio z „wypożyczonym” pracownikiem lub zespołem osób.

Agencja pracy tymczasowej podpisuje z „wypożyczonym” pracownikiem specjalną umowę (o pracę tymczasową), na podstawie której odprowadza podatki, wypłaca wynagrodzenie i dodatkowe świadczenia, a nawet zapewnia mu szkolenia, jeśli są niezbędne do podjęcia pracy na danym stanowisku. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku zwykłej umowy o prace, tak i tu pracownika obowiązuje okres wypowiedzenia, a współpraca z Twoim przedsiębiorstwem wlicza się do jego stażu pracy.

Z kolei pracodawca, który chce skorzystać z korzyści, jakie niesie za sobą leasing pracowników, podpisuje z agencją pracy inną umową. To właśnie w niej znajdują się szczegółowe informacje i zasady współpracy. Są to przede wszystkim: okres, na który zatrudniasz pracownika, szczegóły pracy, którą będzie on wykonywać, i przysługującego za nią wynagrodzenia oraz warunki związane z rezygnacją z usług.

Leasing pracowniczy z agencją pracy krok po kroku

Jak przebiega proces leasingu pracowników krok po kroku? Pierwszym i zarazem najważniejszym etapem jest kontakt z agencją pracy tymczasowej. Możesz do nas zadzwonić, napisać maila lub umówić się na spotkanie, podczas którego porozmawiamy o wszystkich szczegółach. Nasi pracownicy przeprowadzą z Tobą konsultacje, w trakcie których poznamy potrzeby Twoje i Twojego przedsiębiorstwa oraz zdobędziemy informacje związane z kompetencjami potrzebnego pracownika. Zadamy Ci również pytania o liczbę osób, które chcesz „wypożyczyć”, i okres zatrudnienia, który Cię interesuje. Na podstawie wszystkich informacji przygotujemy dla Ciebie najlepszą ofertę i wstępną wycenę oraz przedstawimy proponowanych kandydatów z naszej prywatnej bazy, w której znajdują się mechanicy, magazynierzy, pracownicy fizyczni i inni.

Jeśli nie wybierzesz nikogo ze wspomnianej bazy, to kolejnym krokiem jest przeprowadzenie procesu rekrutacji i selekcji. Nasi eksperci znajdą dla Ciebie odpowiednio wykwalifikowanego pracownika lub zespół w trakcie dokładnego etapu weryfikacji pod względem kwalifikacji, doświadczenia, znajomości języka obcego czy umiejętności. Po wybraniu właściwej osoby, jeśli zajdzie taka potrzeba, zapewnimy jej szkolenie uwzględniające specyfikę branży, aby mieć pewność, że będzie w 100% przygotowana na rozpoczęcie pracy w Twoim przedsiębiorstwie. W momencie, gdy wszystkie warunki tymczasowego zatrudnienia zostaną ustalone, możemy podpisać umowę. Jeśli potrzebujesz zespołu pracowników, to agencja pracy upewni się, że rozpoczną oni pracę albo w tym samym dniu, albo podzieli proces ich wdrażania na kilka etapów – wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Na zakończenie pracownicy są oddelegowywani do Twojej firmy i rozpoczynają pracę. My zajmujemy się rozliczeniem, obsługą administracyjno-kadrową, odprowadzaniem składek, rozliczeniem czasu pracy i wystawieniem faktury za korzystanie z naszych usług.

Leasing pracowników z Ukrainy

Tak naprawdę leasing pracowników z Ukrainy, którego cena jest dość atrakcyjna dla polskich przedsiębiorców, nie różni się niczym od usługi „wypożyczenia” specjalisty z Polski. Usługa jest unormowana zarówno przed prawo w naszym kraju, jak i to międzynarodowe. Jeśli zdecydujesz się właśnie na takiego pracownika, to nasza agencja pracy zadba o wszystko – od organizacji przyjazdu i zakwaterowania, aż po dopełnienie wszelkich formalności, na przykład przygotowanie dokumentów uprawniających do pracy i pobytu na terenie Polski. W Workafford mamy również bazę pracowników z Białorusi.

Podsumowanie – czy leasing pracowniczy to dobry pomysł?

Leasing pracowników zarówno z Polski, jak i z Ukrainy to rozwiązanie, które pomaga optymalizować koszty zatrudnienia, jednocześnie pozwalając zaoszczędzić na procesie selekcji i rekrutacji pracowników. Dodatkowo zapewnia ciągłość na danym stanowisku pracy, umożliwiając znalezienie w szybkim czasie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników lub zespołu osób. Jeśli chodzi o formalności, to dla pracodawcy są one ograniczone do minimum, co jeszcze bardziej zachęca firmy do skorzystania z tej usługi. Chcesz wypróbować leasing pracowniczy w swoim przedsiębiorstwie? Zapraszamy do kontaktu z Workafford! 

Array
(
  [pl] => Array
    (
      [code] => pl
      [id] => 40
      [native_name] => polski
      [major] => 0
      [active] => 1
      [default_locale] => pl_PL
      [encode_url] => 0
      [tag] => pl
      [missing] => 0
      [translated_name] => polski
      [url] => https://workafford.pl/leasing-pracownikow-jak-przebiega-caly-proces/
      [country_flag_url] => https://workafford.pl/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/res/flags/pl.png
      [language_code] => pl
    )

  [en] => Array
    (
      [code] => en
      [id] => 1
      [native_name] => English
      [major] => 1
      [active] => 0
      [default_locale] => en_US
      [encode_url] => 0
      [tag] => en
      [missing] => 1
      [translated_name] => angielski
      [url] => https://workafford.com
      [country_flag_url] => https://workafford.pl/wp-content/uploads/flags/us.png
      [language_code] => en
    )

  [uk] => Array
    (
      [code] => uk
      [id] => 54
      [native_name] => Ukrainian
      [major] => 0
      [active] => 0
      [default_locale] => uk_UA
      [encode_url] => 0
      [tag] => uk
      [missing] => 1
      [translated_name] => ukraiński
      [url] => https://workafford.com.ua
      [country_flag_url] => https://workafford.pl/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/res/flags/uk.png
      [language_code] => uk
    )

)
Choose languge